о т з ы в ы
Войти
Отзывы могут оставлять только зарегистрированные пользователи

5 фактів про життя Древнього Києва - El Turístico. Туристический журнал и агентство

Наш магазин
5 фактів про життя Древнього Києва

5 фактів про життя Древнього Києва

/ Украина

Чуємо «Київська Русь» – уявляємо ідилічну картинку середньовічного життя: країною керує справедливий князь, відважні воїни обороняють кордони, вправні ремісники створюють витвори народного мистецтва. Якоюсь мірою це правда. Та були в житті давнього Києва цікавинки, про які не пишуть у підручниках.

Древні кияни застосовували бактеріологічну зброю

У середні віки під час походів русичі активно використовували требушети – величезні метальні машини. Заряджали їх зазвичай ядрами та камінням (аби руйнувати укріплення) чи палаючими «бомбочками» – втім, скоріше, щоб залякати населення, а не спалити місто (інакше як потім виносити трофеї з поля бою?). Проте була у русичів секретна зброя – бактеріологічна. Коли вони хотіли добряче насолити супротивникам і викликати в їхньому місті епідемію, то заряджали требушети зараженими головами тварин.

Спочатку був двозуб

Ще якусь тисячу років тому знайомий нам тризуб мав лише два зуби і мав відповідну назву – двозуб. Це – перший родовий знак Рюриковичів, який зображували на печатках, монетах, перснях і документах. Запровадив цю традицію князь Святослав. Пізніше його син Володимир додав до знаку ще одну паличку і створив таким чином основу для сучасного державного символу. Кожен із наступних князів докладав руку до вдосконалення тризуба, вплітаючи власні елементи – і саме завдяки ним сьогодні у нас є герб.

Русичі «ворушили поршнями»

Прохання «Воруши поршнями!» сьогодні віддає грубістю та неввічливістю. Проте, якщо заглибитися в етимологію виразу, то нічого образливого в ньому не знайдеться. Поршні – це звичайні чобітки з тонкої шкіри, які на Русі носили і чоловіки, і жінки. Таке взуття, на відміну від сучасного, не мало міцної підошви та не облягало міцно ногу. Тому, щоб поршні не губилися під час ходьби і ними можна було швидко ворушити, їх зашнуровували на литці.

На Русі не гребували катуваннями

Порівняно із середньовічною Європою Русь була колискою лояльності: за легкі проступки можна було відбутися грошовим штрафом. Жорстокі тілесні покарання теж застосовувалися, втім, лише до злочинців, які грубо порушили закон або церковні устави. Підозрюваних могли підняти на дибу – пристрій, який виламував суглоби, чи обезголовити, закувавши в колодки. До речі, інколи закутому в колодки винуватцю давали шанс на звільнення: пропонували 4 ключі на вибір, один з яких відмикав замок і дарував свободу. В «пошані» були батоги і навіть «холодний кухоль» – прототип психологічних катувань: протягом кількох годин на побриту голову злочинця крапала вода та буквально зводила його з розуму.

Древній Київ існує досі

Побачити, якою була древня столиця (у найдрібніших деталях!), можна й сьогодні. Півгодини автобусом від сучасного Києва – і ви потрапите до стародавнього міста: по скрипучому дерев’яному настилу пройдете під в’їзними воротами, відвідаєте майстерню гончаря та коваля, побачите будинки стародавніх киян, потрапите на ристалище та князівські трибуни. Усе це – «Парк Київська Русь» – науково-архітектурна реконструкція, яка відтворює стародавній Київ V–XIII століть у масштабі 1:1. Тут усе, як було тисячу років тому: оселі підняті на брусах над землею (щоб їх не підтоплювало), навколо виситься заборола – найдовша в Україні дерев’яна оборонна стіна, а за нею – Великий Ярославів Двір. Тут навіть є Княжа конюшня, в якій утримують коней понад 20 історичних порід. Деякі з порід були улюбленцями царя Соломона, Олександра Македонського та Чингісхана. У «Парку Київська Русь» історію не тільки зберігають, але й відтворюють, наприклад, на фестивалях кінно-трюкового мистецтва, Турнірі кінних лучників, чемпіонатах із середньовічного бою та щотижневих виставах.

Україна, Обухівський район, Київська область, с. Копачів
Маршрутка курсує у вихідні та святкові дні зі ст. м. «Видубичі» згідно з розкладом на сайті.

+38 (050) 385-20-35; +38 (044) 461-99-37

http://parkkyivrus.com